صفحه اصلی > دانستنی های دینی 
دانستنی های دینی
آیت‌الله حسینی بوشهری
جامعه بدون امامت و ولایت به بیراهه می‌رود
به گزارش خبرگزاری حوزه از گلپایگان، آیت‌الله حسینی بوشهری در مراسم جشن غدیر و عمامه‌گذاری طلاب مدرسه علمیه امام‌خمینی‌(ره) گلپایگان با اشاره به آیه «الیوم اکملت لکم دینکم...» اظهار داشت: خداوند در این آیه به دو نعمت بزرگ به انسان‌ها اشاره می‌کند که اولین نعمت آن کامل کردن دین و رسالت پیامبر اکرم (ص) بود؛بخش دیگر نعمت که از این آیه قابل برداشت است نعمت امامت و ولایت است. وی با تاکید بر این که امامت ادامه مسیر نبوت است افزود: نبوت منهای امامت و ولایت کامل نیست. نبوتی که بدون امامت باشد نقشه راه بشر نبوده و به مقصد نخواهد رسید
 ٠٧:٥٧ - 1392/08/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
فلسفه زنده نگه داشتن عید غدیر
فلسفه زنده نگه داشتن عید غدیر
حضرت امام خمینی(ره) زنده نگه داشتن عید غدیر را منحصر به چراغانی و مراسم جشن ندانسته و تاکید کردند: مساله این است که به ما یاد بدهند که چطور باید تبعیت کنیم. ایشان تصریح کردند کسی که انسان کامل است و مظهر جمیع اسماء و صفات حق تعالی است، ابعادش به حسب اسماء حق تعالی باید هزار تا باشد و ما از عهده بیان حتی یکی‏اش نمی‏توانیم برآییم. این شخصیت که جامع تضاد است، امور متضاده در او جمع است، کسی نمی‏تواند در حول و حوش او سخن بگوید؛ از این جهت، من در این موضوع بهتر می‏دانم که ساکت باشم لکن مساله‏ای را که بهتر است ما بگوییم، انحرافاتی است که برای ملت ها و خصوصاً، برای شیعیان این حضرت پیش آمده است در طول تاریخ و دست هایی که این انحرافات را از اول به وجود آورده‏اند و توطئه‏هایی که بوده است در طول تاریخ و اخیرا در این سال های اخیر، سده‏های اخیر پیش آمده است، آنها را عرض‏ کنم. مساله غدیر، مساله‏ای نیست که بنفسه برای حضرت امیر یک مساله‏ای پیش بیاورد، حضرت امیر مساله غدیر را ایجاد کرده است. آن وجود شریف که منبع همه جهات بوده است، موجب این شده است که غدیر پیش بیاید. غدیر برای ایشان ارزش ندارد؛ آن که ارزش دارد خود حضرت است که دنبال آن ارزش، غدیر آمده است.
 ٠٧:٥٢ - 1392/08/04 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معاونت تهذیب
همه چیز پیرامون حجاب در چهل پرسش از آیت‌الله العظمی مکارم
احکام پوشش و فلسفه و جایگاه حجاب در تعالی جامعه ،محدوده پوشش، حجاب زن غیر مسلمان و پرسش‌های متفاوت دیگر پیرامون حجاب از مباحثی است که آیت الله العظمی مکارم شیراز در قالب چهل سئوال به آنها پاسخ داده است. خبرگزاری حوزه متن سئوالات و پاسخ این مرجع تقلید را منتشر می‌کند.
 ٠٩:٢٧ - 1392/04/18 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معاونت تهذیب
درد نامه قرآنی حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای قرائتی
آیا می‌دانید تلاوت قرآن باید دل ما را بلرزاند؟ سروران گرامی باید به پا خیزیم و اگر غفلت یا تقصیر و قصوری بوده از خداوند عذر خواهی کنیم و از امروز قرآن را جدی بگیریم؟ خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّةٍ
 ٠٧:٥٥ - 1392/04/05 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معاونت تهذیب
توصیه‌های جالب امام رضا(علیه السلام) در مورد عطر زدن
امام رضا‌(علیه السلام) استفاده از عطر را باعث انبساط روحی دانسته می فرمایند: «چهار چیز است که دل را باز می‌کند و غم را از بین می برد: عطر زدن، عسل خوردن، سوارى کردن و به سبزه نظر کردن!»
 ٠٧:٤١ - 1392/04/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
معاونت تهذیب
آشتی زود خدا با بندگانش
انسان باید با خدا رفیق باشد (یا رفیقَ لِمَنْ لا رَفیقَ لَه ...) خداوند سریع الرضاست،‌ زود می‌بخشد و زود آشتی می‌کند. به کسی غیر خودش نگو، ‌در میان شب 2 رکعت نماز بخوان از خدا عذر خواهی کن، ‌توبه کن. تمام گناهانت را می بخشد بلکه گناهان را تبدیل به حسنه می‌کند ...
 ٠٨:٣٧ - 1392/04/01 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پر شور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پر شور هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم
حضور حداکثری و عمومی در انتخابات؛ مهم‌ترین مسئله/ قانون‌گرایی گفتمان تحسین برانگیز ملت/ مناظره‌ها نقطه قوت انتخابات امسال/ آرای بیشتر و محکم‌تر، قدرت منتخب ملت را در مقابل دشمنان بیشتر می‌کند
 ٠٩:٠٥ - 1392/03/23 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
اخبار تهذيبي
بی‌بندباری و ورشکستگی پیامد تجمل‌گرایی است
در آستانۀ فرارسيدن سال‌روز ولادت حضرت زهرا«سلام‌الله‌عليها» درس اخلاق آيت الله العظمي مظاهري با موضوع «نگرشي اخلاقي بر سيره حضرت زهرا«سلام‌الله‌عليها» ارائه مي‌شود.
 ١٠:٢٠ - 1392/02/09 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

لزوم توجه به علم در سبک اقتصادی زندگی اسلامی
علم‌آموزی و حرکت علمی یکی از بخش‌های اصلی تمدن اسلامی و از نیازهای ضروری جامعه‌ی اسلامی و انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. بررسی تحولات و سیر جهان نشان می‌دهد که همواره جامعه‌ای توانسته است در جهان نقشی مؤثر داشته باشد که نبض و حیات علم و تکنولوژی در اختیار آن بوده است.
 ١٠:٥٢ - 1392/02/02 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
با فرزانگان
درمحضرآیه الله بهاءالدینی.ره.
تفکر است که بيداري صبحگاهي آدمي را عظمت مي‌بخشد و به تهجد و عبادات او بها مي‌دهد. بايد قبل از اذان صبح بيدار شويم و مدتي فکر کنيم تا آثار معجزه آساي تفکر را دريابيم.
 ٠٨:٠٣ - 1392/01/19 - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

2 صفحه بعدی >>