صفحه اصلی > مشاهده 
اخبار > بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌ به مناسبت هفته کتاب


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌ به مناسبت هفته کتاب
خبرگزاری حوزه

بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌ به مناسبت هفته کتاب

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، متن بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به مناسبت هفته کتاب به این شرح است:

«ن والقلم وما یسطرون»

خداوند متعال به قلم و آنچه با آن مینویسند قسم یاد میکند و این نشانه اهمیت بسیار بالای کتابت در تعالی انسان و جامعة انسانی است. اهمیت کتاب و کتابخوانی در اسلام به‌ قدری زیاد است که معجزة همیشه ماندگار پیامبر اکرم (ص) یعنی قرآن کریم نیزازجنس کتاب است و اولین آیات این صحیفه نورانی با امر به خواندن و فراگیری علم ازسوی خالق قلم آغاز گردیده است.

کتاب و کتابت و کتابخوانی سرچشمه پيدايش تمام تمدنهاى انسانى، و پيشرفت جوامع و تكامل علوم، و بيدارى انديشه‏ها و افكار و سرچشمه هدايت و آگاهى بشر است.

با این وجود سوگمندانه باید گفت  آن گونه که باید و شاید فرهنگ کتاب خوانی در جامعه دینی ما  وحتی بین طالبان علم ودانش نهادینه نشده و يکي از مشکلات و کاستي‏هاي جامعه ما گريز از کتاب و پايين بودن سطح فرهنگ مطالعه است. اين نقيصه، مي‏تواند ريشه­ ها و علت‏ هاي مختلفي داشته باشد که شايد در رأس آنها «عدم احساس نیاز» به کتاب و کتابخوانی در جامعه است.

هفته کتاب فرصت مناسبی برای جلب توجه همگان به اهمیت کتاب و کتابت و کتابخوانی و تقدیر از نویسندگان و کتابداران و خادمان کتاب و نهادینه سازی فرهنگ مطالعه در جامعه است.

در این راستا ، وظیفه همه افراد فرهیخته و نهادهای فرهنگی کشور است که در اشاعه، گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزند و همه دردآشنایان و دل­ آگاهان به منظور بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بپاخیزند، تا هنگامه خجسته ­ای در آستانه هفته کتاب و کتابخوانی به سوی وضعیت آرمانی بر پا شود. وضعیتی که در آن دسترسی به «کتاب» همه جا، برای همه کس و در همه وقت به وفور وسهولت فراهم آید و هیچ کس در هیچ جا، هیچ بهانه ای برای کتاب نخواندن نداشته باشد.

مرکز مدیریت حوزه های علمیه  فرا رسیدن هفته کتاب را به عموم اهل دانش و مردم عزیز ایران تبریک گفته و از درگاه باری­تعالی مسألت می نماییم که همه ما را از جمله فرهنگ سازان ترویج وتوسعه کتاب وکتابت و کتاب خوانی قرار دهد.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه


٠٨:٠٧ - 1397/09/05    /    شماره : ٤٠٣٩٥٢    /    تعداد نمایش : ١٦٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج